TOP9 Miejsc do odwiedzenia w Berlinie – co zobaczyć w Berlinie?
27 czerwca 2022Rynek nieruchomości w 2022 roku – jak zmieniły się ceny w I kwartale?
9 lipca 2022Podróż do Czech i Pragi
Niewątpliwe, korzyści geograficzne pod kątem transportu mogą skłaniać nas do skorzystania z własnego samochodu, aby wybrać się do Czech. Przepisy dotyczące przemieszczania się samochodem są bardzo zbliżone do tych obowiązujących w Polsce. Ograniczenia w terenie zabudowanym i niezabudowanym pozostają takie same, drogi ekspresowe to ograniczenie do 110 km/h, a autostrady 130 km/h. Pamiętajmy, że w Czechach istnieją również drogi płatne, na których musimy posiadać odpowiednią winietę, wymóg opon zimowych od 1 listopada do 31 marca, a także obowiązkowe wyposażenie samochodu, które choć zbliżone do polskich warunków, ma kilka dodatkowych wytycznych.
Spis treści
Ciekawostką jest fakt, że tamtejsze radary mają bardzo niską tolerancję prędkości, wobec czego nie jest trudno dostać mandat za przekroczenie jej o 3,4 czy 5 km/h.
Do Czech bardzo łatwo dostać się pociągiem. W Polsce można wsiąść na stacjach w Warszawie, Katowicach i Krakowie, a także Przemyślu, Rzeszowie, Tarnowie i Oświęcimiu. Korzystając z promocji PKP Intercity można kupić bilety już od 20 euro. Warto wspomnieć, że bilety można nabyć także u czeskiego przewoźnika – České dráhy.
Przykładowy czas podróży Kraków – Praga wynosi od około 7 do 9 godzin.
1. Mala Strana
Malá Strana to urocza dzielnica renesansowych pałaców i ogrodów, z idyllicznym położeniem nad rzeką. Znajduje się tu piękny barokowy kościół św. Mikołaja, elegancki Ogród Wallensteina oraz muzea muzyki i sztuki współczesnej, a także wiele znakomitych restauracji i barów. Most Karola łączy Malą Stranę z położonym po drugiej stronie rzeki Starym Miastem.
2. Vinárna Čertovka – najwęższa ulica Pragi
Ostatnia istniejąca uliczka przeciwpożarowa, będąca w rzeczywistości schodami łączącymi główną ulicę z restauracją Čertovka. Wciśnięta między dwa budynki przy ulicy U Lužického semináře stanowi wąskie przejście, na mniej niż 70 cm szerokości. Z uwagi na wymogi Praskiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego oraz bezpieczeństwo pieszych, gdyż na uliczce nie zmieszczą się dwie osoby jednocześnie, na obu końcach uliczki zamontowano sygnalizację świetlną.
3. Ściana Lennona
Ściana Lennona przyciąga turystów z wielu zakątków świata. Położona niedaleko mostu Karola we wspomnianej już dzielnicy Mala Strana jest żywym kawałkiem historii współczesnej. To mur pokryty barwnym grafitti o różnorodnej tematyce. Początkowo były one głównie krytyczne wobec rządu i domagały się wolności, dziś skupiają się przede wszystkim na pokoju i miłości. Oryginalny portret Johna Lennona, od którego zaczęła się historia Muru, już dawno został pokryty warstwami farby, jednak teksty piosenek Beatlesów i aluzje do Johna Lennona zawsze można odkrywać na nowo. Każdy turysta może przyłączyć się do tworzenia kolorowej sztuki na ścianie.
Co ciekawe, podobno John Lennon nigdy nie odwiedził Pragi.
4. Wzgórze Petřín
Petřín jest pozostałością po jednej z winnic króla Karola. Obejmuje obszar parków i ogrodów, które spływają ku dolinie Wełtawy. Na górze znajduje się Petrinska Rozhledna – konstrukcja zbudowana na wzór wieży Eiffla, otwarta dla zwiedzających codziennie między 10, a 18. Obok wieży widokowej znajduje się Labirynt Luster, ogród różany oraz słynny Mur Głodowy prowadzący do obserwatorium astronomicznego Na szczyt można wjechać kolejką linową, która kursuje od 9.00 do 23.00 (w sezonie co 10 minut, zaś poza nim co 15 minut). Petřín to idealne miejsce na podziwianie panoramy miasta.
CIEKAWOSTKA 1
1. Miejscowi piją najwięcej piwa na głowę mieszkańca na świecie. Średnio każdy mieszkaniec wypija rocznie około 155 litrów piwa.
5. Hradczany
To królewska dzielnica powstała w XIV wieku na jednym z nadwełtawiańskich wzgórz. Kompleks rezydencji królewskich jest jednym ze składowych elementów całej dzielnicy. Oprócz niego wyróżnia się tam również m.in. katedrę Świętego Wita, bazylikę świętego Jerzego, Złotą Uliczkę oraz Belweder z ogrodami królewskimi.
Zamek Praski
Zamek Praski to największy powierzchniowo zamek na świecie. Założony, jako twierdza, w IX. wieku przez księcia Bořivoj. W ciągu wieków kompleks zamkowy został rozbudowany. Zamek wznosi się na wysokim wzgórzu nad Wełtawą i rozciąga się z niego widok na całe stare miasto. Odwiedzający mogą podziwiać zabudowania zamku, w którego skład wchodzą Stary Pałac Królewski, Nowy Pałac Królewski, XVI-wieczny Belweder Królowej Anny Jagiellonki oraz Pałac Lobkovicki.
Katedra św. Wita to gotycka katedra wznoszona przez prawie sześć lat w miejscu romańskiej rotundy świętego Wita. Przy wejściu znajduje się 16-metrowy pomnik ofiar I wojny światowej oraz figura świętego Jerzego. W głównej wieży, mającej prawie 100 metrów wysokości znajdują się wielkie renesansowe dzwony Wacława i Zygmunta.
6. Wyszehrad
To wzgórze znajdujące się na prawym brzegu Wełtawy, z którego rozciąga się piękna panorama na inne dzielnice Pragi oraz Wełtawę. Dawniej był siedzibą czeskich władz, aktualnie na wzgórzu znajduje się kościół św. Piotra i Pawła oraz cmentarz, na którym pochowane są ważne dla Czech osobistości. Na wzgórzu znajduje się najstarsza wyszehradzka budowla – romańska rotunda św. Przy Bramie Ceglanej można kupić bilety, aby udać się na zwiedzanie podziemnych korytarzy twierdzy, w których znajdują się m.in. oryginalne figury z Mostu Karola.
7. Most Karola
Jest to najstarszy most kamienny na świecie, którego długość przekracza 500 metrów! Most łączy dwie zabytkowe dzielnice Pragi – Mala Strana oraz Stare Miasto. Na moście znajduje się 30 posągów świętych, jednakże są to repliki. Oryginały znajdują się na Wyszehradzie. Na obu końcach mostu znajdują się wieże. Na zachodnim krańcu Malostranska Wieża Mostowa, za którą znajduje się Mala Strana oraz Hradczany. Na przeciwległym krańcu mieści się Staromiejska Wieża Mostowa.
8. Brama Prochowa
To 65- metrowa budowla stanowiąca jeden z głównych symboli Pragi. Brama stanowi przejście na Stare Miasto. W wiekach XVII i XVIII pełniła funkcję składu prochu, stąd nazwa Prašná brána.
CIEKAWOSTKA 2
Plotka głosi, że po jednym z pierwszych dużych koncertów w postkomunistycznej Pradze, członkowie Rolling Stonesów tak bardzo polubili Zamek Praski, że zaproponowali zasponsorowanie nocnego oświetlenia artystycznego na Zamku.
9. Rynek Staromiejski
Rynek otaczają kilkusetletnie kamienice pochodzące głównie z okresu baroku. Wśród obiektów znajdujących się na płycie Rynku Starego Miasta w Pradze można wymienić Ratusz wraz z zainstalowanym na jednej ze ścian Praskim Zegarem Astronomicznym, Kościół Najświętszej Maryi Panny przed Tynem oraz Kościół Świętego Mikołaja.
10. Ratusz Staromiejsku
To jeden z najważniejszych budynków znajdujących się na rynku. Ratusz można zwiedzać w określonych godzinach oraz udać się na punkt widokowy znajdujący się na wieży ratuszowej, z którego rozpościera się widok na całe Stare Miasto. Na południowej ścianie znajduje się średniowieczny Praski Zegar Astronomiczny z ruchomymi figurami apostołów oraz śmierci.
11. Zegar Astronomiczny
Składa się on z trzech części: astronomicznej, kalendarzowej i animacyjnej. Część astronomiczna odnosi się do się do położenia planet i gwiazd, kalendarzowa wskazuje miesiące, zaś animacyjna to kombinacja postaci 12 apostołów (nazywana “Spacerem Apostołów”) oraz personifikacji Śmierci (z klepsydrą), Próżności (z lustrem w dłoni), Chciwości (Żyd ze srebrnikami w ręku) oraz Pożądania (postać Turka). Widowisko można oglądać codziennie o pełnej godzinie, między 8, a 20.
12. Dzielnica Josefov
Dzielnica Żydowska w Pradze jest uważana za jedną z najlepiej zachowanych tego typu części miast w Europie. Choć obecny wygląd zawdzięcza wspomnianej Asanacji praskiej, czyli wielkiej przebudowie miasta z XIX i XX wieku, to do dziś znaleźć tam można aż 6 synagog, cmentarz i ratusz żydowski. Najstarszą synagogą w Pradze jest gotycka Synagoga Staronowa.
CYTATY O PRADZE
“Praga – jak chyba wiecie – to miasto przepiękne i prawdziwy raj dla ludzi mego pokroju, to znaczy zakochanych w starociach i zabytkach”
Zbigniew Nienacki, “Pan Samochodzik”.
“Prague changes like a precious stone to reflect the weather, the time of day and the season of the year”
Christian Norberg-Schulz
“Prague is Paris of the 90’s”
Marion Ross
13. Tańczący dom
Tančící dům nazywany jest również jako “Ginger i Fred”. Zbudowany w 1996 roku mieści dziś biura, a na jego szczycie znajduje się restauracja z tarasem widokowym. Zaprojektowanym we współpracy z kanadyjsko-amerykańskim Frankiem Gehry i chorwacko-czeskim Vlado Miluciowi, budynek symbolizuje yin i yang. W tym przypadku jest to mieszanka komunizmu i demokracji. Swoją nazwę zawdzięcza kształtowi, w którym można dostrzec zarys tańczącej pary.
14. Plac Wacława
Plac powstał w połowie XIV wieku z inicjatywy króla Karola IV Luksemburskiego i początkowo był typowym placem targowym. W późniejszym czasie zaczął odgrywać ważną rolę w życiu społecznym i politycznym miasta. Dziś plac Wacława jest centrum kulturalnym i rozrywkowym Pragi. Mają tu miejsce jarmarki i pokazy sztuki ulicznej. Największym pomnikiem placu jest barokowy pomnik świętego Wacława.
15. Muzeum Narodowe
Budynek główny znajduje się w samym centrum miasta, zamykając z jednej strony Plac Wacława. Wewnątrz budynku znajdują się między innymi zbiory historyczne, archeologiczne oraz zoologiczne. Przed wejściem znajduje się wielka fontanna, z której można podziwiać główny praski deptak.
Jak poruszać się po Pradze?
Komunikacja miejska w Pradze jest stosunkowo dobrze zorganizowana, dodatkowo we wszystkich środkach transportu obowiązuje jeden typ biletu. W Pradze funkcjonuje największa w Czechach sieć tramwajowa. W sumie linie tramwajowe zajmują aż 133km. Praskie metro posiada trzy linie, które dowiązą turystów do wszystkich atrakcji w mieście.