Rynek nieruchomości w 2022 roku – jak zmieniły się ceny w I kwartale?
9 lipca 2022Atrakcje Zielonej Góry – Co warto zobaczyć w Zielonej Górze?
23 lipca 2022GUS udostępnił dane dotyczące ruchu granicznego za I kwartał 2022 roku. Przygotowaliśmy zobrazowanie tych danych, aby łatwiej było je czytać i analizować. Dane pochodzą za okres od stycznia do końca marca, zatem zawierają informacje o kryzysie na naszej wschodniej granicy. Zapraszamy do wspólnej analizy!
Spis treści
Najczęściej uczęszczane granice Polski w I kwartale 2022 roku
Pomimo wszystkich sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej od końca lutego bieżącego roku, udział tej granicy w ogólnym ruchu granicznym wynosi zaledwie 7,9%. To bardzo mocno podkreśla, jak silnie eksploatowane są pozostałe miejsca graniczne w Polsce.
Granica polsko-niemiecka
Największy ruch możemy zanotować na zachodzie, który stanowi aż 46,9% całości. Co ciekawe, przeważają tam obcokrajowcy. Może to być spowodowane masowym opuszczaniem Polski Ukraińców uciekających przed wojną dalej na zachód.
Przy analogicznych okresach w poprzednich latach, ta struktura jest zdecydowanie bardziej zrównoważona i odczuwa silny wpływ Polaków pracujących po drugiej stronie granicy.
Granice południowe
Poza granicą polsko-niemiecką, duży udział w ruchu granicznym ma także granica polsko-czeska i polsko-słowacka. Razem stanowią ponad 30% ogółu, a sam podział jest niemal idealnie rozłożony po 50%. Bardzo duża zasługa takich wyników to turystyka – geografia sprzyja tu bardzo mocno i pozwala eksplorować górskie szczyty niezależnie od Państwa. Dodając do tego fakt prostego przemieszczania się pod kątem formalności kształtuje się nam ponad trzydziestoprocentowy wynik.
Również tutaj zachodzą ruchy związane z pracą obywateli.
Granica z Rosją i granica z Białorusią
Te dwie granice mają marginalny udział w ogólnym ruchu granicznym. Razem stanowią zaledwie 1,1% całości. Warto zwrócić tutaj uwagę na strukturę tego ruchu, który niemal w 100% jest wypełniony obcokrajowcami.
Taki wynik to efekt wysokiej atrakcyjności Polski dla mieszkańców tych regionów. Jedną z najczęstszych intencji przy przekraczaniu granicy jest chęć zakupu niedostępnym na danym obszarze towarów. Problem ten jest szczególnie duży w przypadku Obwodu Kaliningradzkiego.
Ruch morski i lotniczy
Ruch morski i lotniczy stanowi łącznie 10,1% całego ruchu, z czego ruch lotniczy to 9,5%. Ciekawie tutaj prezentuje się struktura udziału, gdzie samolotami przez polskie granice przelatuje niemal 50% obcokrajowców.